Mikor és kinek szükséges informatikai sérülékenység vizsgálat?
Mi az az informatikai sérülékenység vizsgálat?
Az informatikai sérülékenység vizsgálat egy olyan folyamat, amely során szakemberek átvizsgálják a cég IT-rendszereit, hogy feltárják azokat a gyenge pontokat, amelyeken keresztül illetéktelenek hozzáférhetnek adatokhoz, rendszerekhez vagy akár a teljes hálózathoz. Ez a folyamat hasonló ahhoz, mint amikor egy lakatos ellenőrzi a zárakat a házadon, hogy biztos lehess benne: senki nem tud csak úgy besétálni.
A cél, hogy időben felismerjük és kijavítsuk ezeket a hibákat, mielőtt egy rossz szándékú hacker kihasználná őket. Ez különösen fontos az 5-30 fős vállalkozások számára, hiszen az ilyen méretű cégeknél az IT-rendszerek sérülékenysége óriási károkat okozhat, miközben a védelemre gyakran nem jut elegendő figyelem.
Miért fontos egy kisebb vállalkozásnak is?
Lehet, hogy úgy gondolod: „Miért törne be valaki a mi rendszerünkbe? Mi kicsik vagyunk!” De pont ez az, ami miatt a kisebb cégek célponttá válhatnak. A hackerek tudják, hogy ezeknél a vállalkozásoknál gyakran nincs dedikált IT-biztonsági szakember, aki rendszeresen végezne sérülékenység vizsgálatokat is, így könnyebb hozzáférni az értékes adatokhoz egy-egy biztonsági résen keresztül.
Egy sérülékeny rendszer miatt ellophatják az ügyféladatokat, szabotálhatják a működést, vagy akár váltságdíjat követelhetnek egy zsarolóvírus segítségével. Az ilyen incidensek nem csak anyagi veszteségeket okoznak, de a cég hírnevére is negatív hatással vannak – és sok esetben évek munkáját teszik tönkre néhány perc alatt.
Képzeld el, hogy céged adatai kiszivárognának…
Képzeld el, hogy egy reggel a pénzügyes kollégád riadtan hív: „Valami baj van! Az ügyféladatbázisunk eltűnt, és egy e-mailt kaptunk, hogy csak akkor kapjuk vissza, ha fizetünk.”
Azonnal összehívod a csapatot. Az irodában feszült a légkör: mindenki a számítógépére mered, próbálja megérteni, mi történt. A marketinges aggódik, hogy mit fog szólni az egyik legnagyobb ügyfél, ha kiderül, hogy az adataik nincsenek biztonságban. Te kapkodva hívsz szakértőket, miközben az ügyfelek sorra hívogatnak, hogy miért nem működik az online felület.
Egy-két nap alatt kiderül, hogy egy egyszerű, nem frissített szoftver miatt került be a hacker a rendszerbe. Az IT-snak kinevezett rokonod bűntudatosan magyarázza, hogy ő már régóta mondogatta: Meg kellene oldani a biztonsági frissítéseket. De sosem volt rá idő vagy keret. Most viszont mindannyian tehetetlenek vagytok.
Ez a helyzet nem csak a cég működését bénítja meg, hanem a dolgozók motivációját és a vezető hitelességét is komolyan rombolja. Egyetlen biztonsági rés óriási károkat okozhat – mind anyagi, mind érzelmi szinten.
Hogyan tudunk segíteni?
Egy ilyen rémálom elkerülhető azzal, ha időben felkészülünk. Cégünk profi sérülékenység vizsgálatot kínál, amelyet tapasztalt minősített etikus hacker vezet. Az etikus hacker olyan, mint egy „jó szándékú betörő”: megpróbál ugyanúgy bejutni a rendszerbe, ahogy egy támadó tenné, de csak azért, hogy felhívja a figyelmet a hibákra.
A vizsgálat végén részletes jelentést készítünk, amelyben nem csak a problémákat mutatjuk meg, hanem konkrét megoldásokat is adunk a javításukra. Így a céged rendszerei biztonságosabbak lesznek, és te nyugodtan koncentrálhatsz arra, ami igazán fontos: az üzleted fejlesztésére.
Ne várd meg, amíg *probléma lesz! Keress minket most, hogy megelőzhessük a bajt!>>
* Eddig még nem volt olyan cég, akinél sérülékenységet vizsgáltunk és ne találtunk volna számos súlyos hibát. Javaslatainkkal több milliót spóroltunk nekik, a nyugalmuk megfizethetetlenségéről nem is beszélve.
A bejegyzés szerzője
Durmics Tamás vagyok, etikus hacker, a Biztonság Akadémia Kft. alapítója, vezetője.
Feladatom felderíteni, hol vannak a cégek iformatikai rendszerének gyenge pontjai, ahol támadás érheti őket.
Tartottam már tréninget többek között a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban, a Nemzeti Biztonsági Felügyeletnél, az Alkotmányvédelmi Hivatalnál és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál.
Oktattam a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Elektronikus információbiztonsági vezető képzésben és a Kürt Akadémia Etikus Hacker képzésben.
Több minisztériumi szervezetnél végeztem informatikai incidensek feltárását, intézkedési tervek kidolgozását, majd lebonyolítását.
Számos cég sajnos már csak akkor keresett meg minket, amikor bajba kerültek. Mert nem volt védelem. Vagy nem volt elégséges a védelem. Ne várd ezt meg!
Szolgáltatásaink célja, hogy a lehető legnagyobb üzemeltetési és adatbiztonságot kialakítva megvédjük ügyfeleinket a leállás, vagy az adatvesztés és adatszivárgás veszélyeitől.